NÁŠ PŘÍBĚH

Vidět a slyšet - čtvrtky bez bariér je filmový cyklus pro zrakově a sluchově znevýhodněné diváky, jehož první díl proběhl 19. 9. 2019 v brněnském bezbariérovém kině Lucerna. Je určen nejen již zmíněné skupině diváků, ale také divákům bez zdravotního omezení. Cyklus probíhal vždy jednou do měsíce, každý třetí čtvrtek v měsíci, a to od září 2019 do února 2020. Dramaturgie se odvíjela od aktuální distribuční nabídky. Tento projekt uskutečnil poslední promítání v únoru 2020, jelikož další promítání bylo zrušeno kvůli koronavirové krizi. Momentálně probíhá příprava dalšího ročníku, jehož první díl proběhne, až současná situace dovolí.

Pro realizaci projektu jsou potřeba filmy v českém znění či českém dabingu, proto se v rámci tohoto cyklu promítají filmy, které jsou dostupné na DVD nebo Blu-Ray a jsou divácky nejoblíbenější. Zrakově znevýhodnění diváci mají filmy opatřeny audio popisem, který slyší přes sluchátka. Sluchově znevýhodnění mají filmy opatřeny popisnými titulky, které jsou zobrazeny v obraze. S veškerou technologií pomáhá středisko Teiresiás, které působí při Masarykově univerzitě.

Za projektem stojí skupina studentek (Tereza Bredlová, Kateřina Kaderková, Linda Petrášová a Barbora Suchyňová), které chtějí, aby tento cyklus pomohl k lepšímu společenskému soužití handicapovaných diváků a zbytku společnosti a nabídl jim tak jedinečný a pravidelný zážitek. V současné době jsou totiž zrakově a sluchově znevýhodnění občané společensky opomíjeni a často nemají možnost prožít tak běžnou událost, jako je právě návštěva kina se svými blízkými. Na druhou stranu nutno říci, že zpřístupňování televizních pořadů se vyvíjí stále k lepšímu.


Napsala o nás média: